Kytara patří dnes k nejpopulárnějším hudebním nástrojům. Její historie je velmi bohatá. Původ má pravděpodobně v Přední Asii. První nástroje podobné kytaře byly pozorovány u Sumerů pod jménem Kinor a odtud je přejímali Řekové a Římané.
Asi v 9.stol.n.l. přinesli kytaru Arabové do Španělska, odkud se později rozšířila po Evropě. Ve Španělsku se stala lidovým nástrojem.
V 15.stol. se struny ladily ve skupinách (sborech). Nejstarší kytary měly 4 sbory. Na konci 15.stol. se začaly používat pětisborové kytary. Ladicí kolíky byly ze dřeva.
Toto je pětisborová kytara vyrobená roku 1641 René Verboamem.
A tuto kytaru vyrobil v roce 1680 Antonio Stradivari.
V 17.-18. stol. se začaly používat šestisborové kytary.
šestisborová kytara
V 18. stol. se začaly používat šestistrunné kytary.
šestistrunná kytara
V 19. stol. se začaly používat kovové ladicí kolíky
Vzhled kytary se pořád měnil, až se ustálil do dnešní podoby. Nynější kytara se liší od minulých typů velikostí a rozměrností. Nejlepší nástroje pocházejí od španělských mistrů José Ramireze a Ignatla Flety.
Kytara má tři hlavní části - trup, hmatník a hlavici. Vrchní deska je ze smrkového dřeva. Asi v 1/3 je ozvučný otvor. Spodní deska a luby, které spojují obě desky, jsou z palisandrového dřeva. Hmatník je k trupu přilepen a je rozdělen kovovými pražci v půltóny. Hlavice kytary, na které se napínají struny, má kovovou mechaniku.
V průběhu vývoje kytary vznikaly další podobné druhy strunných nástrojů.
Kytara se dávno vyvinula z loutny.
Dalšími příbuznými kytary jsou:
MANDOLÍNA (vlevo)
BANJO (vpravo)
BUZUKI (vpravo)
LOUTNA (vlevo)
We specialize in locating the safest free casino blackjack online, video poker kostenlos and roulette spielen.