Tady budu psát hlavně o ladění akustické kytary.
Akustická kytara se dá ladit pomocí tří (mě známých) způsobů.
Ladění podle pozice I Ladění pomocí flažoletů I Ladění pomocí programuNejčastěji se ladí kytara tímto způsobem. Nyní se pokusím tento postup trochu popsat, ale nejspíš vám nejvíc řekne obrázek, který je o trochu níž.
Takže, jak to vlastně funguje? - Na kytaře se dá zahrát jeden tón na několika strunách (na kolika, to závisí na počtu pražců na kytaře). Ale vychází to tak, že "prázdnou strunu" můžete zahrát na následující struně v 5. políčku.
Takže vlastní ladění probíhá tak, že si zahrajete 1. strunu e (ta musí být naladěná) a pak na 2. struně na 5. políčku zahrajete ten stejný tón pokud to zní stejně ,tak je 2. struna správně naladěná (pokud ne, tak musíte tón upravit pomocí kolíčků). A takhle postupujte až naladíte celou kytaru.
POZOR U LADĚNÍ 3. STRUNY JE ZMĚNA !!! - víc vám řekne obrázek
Porovnávejte tóny se stejnou barvou.
Vysvětlivky:
Jednotlivé barvy na obrázku znázorňují, které flažolety by měly znít stejně, pokud je kytara správně naladěna.
Obecně platí, že flažolety na 7. pražci tenčí struny odpovídají flažoletům na 5. pražci tlustší struny. Výjimkou je pouze flažolet na struně g, který neodpovídá flažoletu na struně h.
Struna e se dá naladit podle flažoletu na 5. pražci struny E.
Struna h se dá naladit podle flažoletu na 7. pražci struny E.
Děkuji za pomoc s laděním pomocí flažoletů panu Pecharovi.
A teď tady je asi nejpříjemnější způsob ladění kytary (teda pokud sedíte u počítače, když hrajete na kytaru). Jedná se o program, který vám ukazuje o kolik si máte jednotlivou strunu naladit víc nebo míň. Asi jedinou nevýhodou je to, že musíte mít kvalitní mikrofon.
Je to velmi pěkný program, ve kterém si můžete i drobně měnit podobu. Podle mé zkušenosti je velmi přesný a spolehlivý (závisí na mikrofonu).
Takže neváhejte a stáhněte si tento zajímavý program!!!